Prohlášení členů brněnského klubu České esperantské mládeže k útokům v Paříži

My, členové brněnského klubu České esperantské mládeže, z. s., odsuzujeme útoky ze 13. listopadu 2015 v Paříži a vyjadřujeme upřímnou soustrast pozůstalým a zraněným i jejich blízkým.

Ačkoli bydlíme, studujeme a pracujeme v moravské metropoli, cítíme, že se nás tento útok osobně dotýká. Protože jsme lidé, kteří mají mnoho přátel žijících mimo Českou republiku, si uvědomujeme, že při takovémto útoku mohl být zraněn nebo zabit i někdo z našich přátel a blízkých.

Protože jsme lidé, kteří si přejí žít v míru, odsuzujeme bezdůvodné použití násilí proti civilistům. Tento útok ukázal jen brutalitu, bezohlednost a zbabělost lidí, kteří se na tomto útoku podíleli. Naším cílem není řešení sporů silou, ale společným dialogem.

Zároveň se však nechceme vzdát racionálního uvažování. Iracionální strach, jehož vyvolání bylo jedním z nejhlavnějších cílů těchto útočníků, může vést k omezení racionálního uvažování a zdravé sebereflexe a k unáhleným rozhodnutím nebo kategorickým soudům. Ze strachu mohou i jinak racionálně uvažující lidé dělat činy, za které by se normálně přinejmenším styděli. Pokud bychom se nechali do toho zatáhnout, jen bychom pachatelům tohoto činu prokázali službu. Jako lidé, kteří se setkali s desítkami až stovkami různých lidí z několika desítek různých zemí, si uvědomujeme jak velké mohou být rozdíly mezi jednotlivými členy jedné skupiny, ať už jde o obyvatele jednoho města či státu, o příslušníky jednoho národa, vyznavače stejného náboženství nebo lidi stejné rasy či sexuální orientace nebo identity.

V Brně dne 16. listopadu 2015

Licence Creative Commons
Prohlášení členů brněnského klubu České esperantské mládeže k útokům v Paříži, jehož autorem je Václav Zouzalík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní .

One thought on “Prohlášení členů brněnského klubu České esperantské mládeže k útokům v Paříži

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code