Podcasty se během minulého desetiletí staly doslova hitem. Kdo se s nimi doteď nesetkal, může si je představit jako rozhlasové pořady, které si můžete pustit kdykoli a kdekoli – při práci nebo doma na počítači, na cestách v mobilu – v čase, který vám vyhovuje. Někdo tak získává nové informace, někdo se tak učí cizí jazyky a někdo si tak jen vyplňuje ticho během domácích prací.
Tento trend neminul ani esperantsko a během let se objevilo vícero podcastů, které v tomto mezinárodním jazyce pokrývají nejrůznější témata z různých úhlů pohledu. Zejména pro začátečníky může být na začátku těžké se v nabídce esperantských podcastů zorientovat, proto přinášíme 3 + 1 tip na ty nejzajímavější podcasty pro nejen následující karanténní dny.
Scivolemo (A2+)
Podcast Scivolemo vznikl na základě stejnojmenného blogu a stejně jako on populárně-naučným způsobem popisuje tak různá témata jako jsou kočky domácí nebo cesty na Mars. Na rozdíl od ostatních podcastů je tempo mluvení pomalejší, epizody dlouhé několik minut a podcast má i svou video verzi na YouTube, čehož mohou využít začátečníci při učení se a zapamatovávání si nových slov.
Pokud se rádi dozvíte něco nového o více či méně známých tématech, Scivolemo najdete na YouTube a na Anchor.fm.
Varsovia Vento (B1+)
Trochu tradičnější podobu má podcast Varsovia Vento. Nejen že svou podobou připomíná běžné radio, kde se střídá hudba se zprávami a rozhovory, ale také se převážně věnuje esperantu a esperantskému hnutí a kultuře a to už od roku 2006.
kern.punkto (B2+)
Na rozdíl od předchozího podcastu se kern.punkto věnuje všem možným tématům kromě esperanta a esperantského hnutí (k tomu slouží příbuzný podcast Movada Vidpunkto). Na poslech je trochu náročnější a to jak délkou některých epizod (nejdelší má přes dvě a půl hodiny), tak i tím, že jde o nesestříhané rozhovory se všemi chybami a přeřeky, které k přirozenému mluvenému projevu patří.
Radio Muzaiko
Už od roku 2011 vysílá čistě esperantské internetové rádio Muzaiko. Mluvené slovo se prolíná s hudbou 24 hodin denně a každodenní blok pořadů je dostupný i v podobě podcastu. K dispozici je také bohatý archiv jednotlivých příspěvků a pořadů s rozhovory, kulinářskými recepty nebo povídkami z celého světa.
Podcasty Varsovia Vento, kern.punkto, Movada Vidpunkto i radio Muzaiko můžete také poslouchat s pomocí aplikace Esperanto-radio Muzaiko na zařízeních s operačním systémem Android.
Vyzkoušeli jste už některé z těchto podcastů? Nebo nějaký jiný? Napište o tom do komentářů.
Podcasty v esperantu, jehož autorem je Václav Zouzalík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní .
Opravdu nechápu, proč i esperantista, nebo alespoň podporovatel esperanta, neumí napsat správně česky ´Podkást´. Co je to za módu skloňovat anglické slovo? To Vám opravdu nezáleží na podobě Vašeho rodného jazyka? Můžete mi to vysvětlit?
Na podobě českého jazyka mi záleží, proto ho také používám tím způsobem, jakým ho používám.
Mnou použitý výraz „podcast“ je zaužívaným pojmenováním a jako takové je i se svými tvary v jednotlivých páděch uváděno v i Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AVČR. Naproti tomu Vámi uváděný fonetický tvar „podkást“ ani „podkast“ se v ní nenachází. Tvar „podcast“ pak používá běžně např. Český rozhlas.
I vyhledávač Google potvrzuje větší zaužívanost daného tvaru. Na doménách s českou koncovkou .cz najde pro tvar „podcast“ přibližně 8,5 milionu výsledků, kdežto pro tvar „podkást“ 105 a pro „podkast“ 20 tisíc. Samozřejmě je nutné brát tato čísla s rezervou, ale rozdíl je jiný v celých řádech.
Navíc i jiná běžně používaná slova původem z angličtiny, u kterých se (ještě) neustálila jejich počeštěná verze a zachovala si svoji původní podobu se skloňují. Příkladem mohou být slova jako „software“ a „hardware“.
Odkazy:
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=podcast
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=podk%C3%A1st
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=podkast
https://www.google.com/search?q=site%3A.cz+„podcast“
https://www.google.com/search?q=site%3A.cz+„podkast“
https://www.google.com/search?q=site%3A.cz+„podkást“
https://portal.rozhlas.cz/podcasty/porady
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=software
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=hardware