Podcasty v esperantu

Podcasty se během minulého desetiletí staly doslova hitem. Kdo se s nimi doteď nesetkal, může si je představit jako rozhlasové pořady, které si můžete pustit kdykoli a kdekoli – při práci nebo doma na počítači, na cestách v mobilu – v čase, který vám vyhovuje. Někdo tak získává nové informace, někdo se tak učí cizí jazyky a někdo si tak jen vyplňuje ticho během domácích prací.

Tento trend neminul ani esperantsko a během let se objevilo vícero podcastů, které v tomto mezinárodním jazyce pokrývají nejrůznější témata z různých úhlů pohledu. Zejména pro začátečníky může být na začátku těžké se v nabídce esperantských podcastů zorientovat, proto přinášíme 3 + 1 tip na ty nejzajímavější podcasty pro nejen následující karanténní dny.

Scivolemo (A2+)

Podcast Scivolemo vznikl na základě stejnojmenného blogu a stejně jako on populárně-naučným způsobem popisuje tak různá témata jako jsou kočky domácí nebo cesty na Mars. Na rozdíl od ostatních podcastů je tempo mluvení pomalejší, epizody dlouhé několik minut a podcast má i svou video verzi na YouTube, čehož mohou využít začátečníci při učení se a zapamatovávání si nových slov.

Pokud se rádi dozvíte něco nového o více či méně známých tématech, Scivolemo najdete na YouTube a na Anchor.fm.

Varsovia Vento (B1+)

Trochu tradičnější podobu má podcast Varsovia Vento. Nejen že svou podobou připomíná běžné radio, kde se střídá hudba se zprávami a rozhovory, ale také se převážně věnuje esperantu a esperantskému hnutí a kultuře a to už od roku 2006.

kern.punkto (B2+)

Na rozdíl od předchozího podcastu se kern.punkto věnuje všem možným tématům kromě esperanta a esperantského hnutí (k tomu slouží příbuzný podcast Movada Vidpunkto). Na poslech je trochu náročnější a to jak délkou některých epizod (nejdelší má přes dvě a půl hodiny), tak i tím, že jde o nesestříhané rozhovory se všemi chybami a přeřeky, které k přirozenému mluvenému projevu patří.

Radio Muzaiko

Už od roku 2011 vysílá čistě esperantské internetové rádio Muzaiko. Mluvené slovo se prolíná s hudbou 24 hodin denně a každodenní blok pořadů je dostupný i v podobě podcastu. K dispozici je také bohatý archiv jednotlivých příspěvků a pořadů s rozhovory, kulinářskými recepty nebo povídkami z celého světa.

Podcasty Varsovia Vento, kern.punkto, Movada Vidpunkto i radio Muzaiko můžete také poslouchat s pomocí aplikace Esperanto-radio Muzaiko na zařízeních s operačním systémem Android.

Vyzkoušeli jste už některé z těchto podcastů? Nebo nějaký jiný? Napište o tom do komentářů.

Licence Creative Commons
Podcasty v esperantu, jehož autorem je Václav Zouzalík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code