Pandemie nemoci COVID-19 si vynutila přesunout nebo zrušit mnoho akcí. To zahrnuje i Mezinárodní kongres esperantské mládeže (Internacia Junulara Kongreso – IJK), největší mládežnické esperantské setkání, které se zcela přesunulo na Internet. Své zkušenosti s kongresem popsala pro esperantský server Libera Folio (Svobodný list) spoluorganizátorka Antonia Montaro.
Koncem dubna bylo rozhodnuto – Mezinárodní kongres se bude muset uskutečnit na Internetu. Ale co to bude znamenat? To jsme nevěděli ani my organizátoři, ani účastníci. A opravdu, ještě den před kongresem nebylo úplně jasné, jaký bude. Teď, po kongresu, můžu konstatovat, že byl milníkem v mnoha směrech.
Pokud jste se účastnili běžných hodinových skajpů a představovali si, že Mezinárodní kongres bude podobný, podcenili jste ho. Kongres měl elementy mládežnického setkání, které jsou pro mě klasikou: koncerty, poznávací večer, mezinárodní večer, program pro nováčky, čajovnu, kvíz, hraní Vlkodlaků (hry podobné hře Městečko Palermo – pozn. překl.), přednášky o jazycích, vyprávění o dlouhých cyklistických cestách, diskuzní kroužky o feminismu a to nejdůležitější: super atmosféru.
Povídání bylo uvolněné a přátelské, jakoby se už účastníci navzájem dlouho znali. Tento Mezinárodní kongres, stejně jako každý jiný, byl zajímavou zkušeností. Díky programu a platformě, na které se tento program uskutečnil, se vytvořil pocit sounáležitosti. 80 programových bodů nám dalo témata k povídání a inspirovalo k vnitřním vtipům. Právě výborná atmosféra překvapila jak účastníky, tak organizátory.
Online Mezinárodní kongres nebyl jen překvapivě dobrou imitací fyzického setkání. V mnoha ohledech jasně vyhrává nad svými předchůdci. Nejdůležitější je, že umožnil účast lidí z více zemí. Troufám si tvrdit, že se svými 316 účastnicemi a účastníky z 52 zemí, online Mezinárodní kongres byl tím nejmezinárodnějším za celou dobu své existence.
Poprvé v 76 leté historii Mezinárodních kongresů se ho účastnili Filipínci, a to hned třináct! A to byl jen jeden příklad. Do programu přispěli i lidé z Nového Zélandu, Indie, Číny, Beninu, Toga, Burundi, Německa, Velké Británie, USA a Brazílie, pro představu.
Účastníci Kongresu nepotřebovali znát statistiku pro to, aby si všimli, že se účastní zástupci ze všech částí světa. To bylo vidět už během poznávacího programu, kdy všichni kreslili svá místa na mapu na společné virtuální tabuli.
Ve zbytku kongresu, ti, kteří by nemohli přijet na fyzický kongres, alespoň ne v Evropě, byli ti, kteří byli nejvíce aktivní. Posílali videa. Profesionálně předváděli své příspěvky. Neúnavně a se spoustou nadšení si povídali v čajovně. Jsem tak vděčná, že jsem měla šanci potkat tyto lidi a doufám, že je ještě uvidím v Esperantsku!
Bylo mnoho možností, jak interagovat s online platformou, a účastníci spolu experimentovali s prostorem a funkcemi, který jim byl dán k dispozici. Virtuální místnosti byli podobné jako během fyzického setkání. Každý si mohl vybrat, jestli mluvit jen hlasem, nebo zapnout i svou kameru. Jedna místnost byla pojmenována “Chodba” pro spontánní povídání. Některé místnosti se objevovaly v určitý čas pro vážnější diskuzi nad konkrétním tématem. Existovala i tzv. třída, kde se mohli účastníci rozdělit do menších místností pro řešení určitého úkolu. Nová byla účast prostřednictvím psaní. To bylo praktické, pokud jste nechtěli vzbudit spolubydlící, pokud jste byli v hlučném místě, nebo když jsme měli slabé připojení.
Podle naší ankety, třetina účastníků komunikovala během celého kongresu jen písemně. Viděla jsem, že spousta lidí si užívala oddělený chat pod přednáškami a koncerty. Tam se mohli pozdravt, vtipkovat a klevetit bez obtěžování přednášejících nebo hudebníků. Zvlášť byla i funkce pro písemné pokládání otázek, a bylo možné hlasovat pro už položené otázky. Zřídkakdy jsem viděla tolik zapojení se během přednášek na jiných kongresech – a to bylo pochopitelné! V tomto formátu se více lidí odvážilo ptát, než když musí nahlas říct svou otázku místnosti plné očí, namířených na tázajícího.
Další výhodou bylo, že online Kongres mládeže nás přiměl objevit nové způsoby zábavy diváků. Během koncertů se uskutečnil rozhovor mezi písněmi, což umožnilo interakci mezi umělci a publikem jiný než obvyklý potlesk, který není při online vysílání slyšet. Kvízy měly živé moderátory, kteří s účastníky sdíleli zajímavá fakta. Celý kongres vhodně zakončila oslava – Mondovize, verze mezinárodního večeta s vyhlášenou porotou, která krásně komentovala tance, zpěv a hraní, a na konci diváci hlasovali pro svůj nejoblíbenější příspěvek.
Patřím mezi ty lidi, kteří nelitují, ale oceňují vynucený přesun našich letošních kongresů na Internet. Byl důležitou lekcí pro naše hnutí. Mezinárodní kongres esperantské mládeže ukázal potenciál online setkání: úplně novou úroveň. Vyzývám vás k najití dalších příkladů jeho velikosti a mezinárodnosti, mimo Esperantsko.
Co bude dál? Vím, že je vícero lidí, kteří jsou nadšení z pořádání víkendových online setkání a podle naší ankety 4 z 5 účastníků by se pravděpodobně opět kongresu zúčastnili. Pevně věřím, že jsme neviděli konec velkých online mládežnických setkání!
Antonia Montaro
Antonia Montaro: Online kongres mládeže překonal všechna očekávání, jehož autorem je Antonia Montaro, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní .
Vytvořeno na základě tohoto díla: https://www.liberafolio.org/2020/08/04/antonia-montaro-la-reta-ijk-superis-la-atendojn/