Koronavirové léto v esperantsku

I když nám situace kolem celosvětové pandemie nemoci COVID-19 a omezení cestování neumožňují setkávat stejně jako v uplynulých letech, přesto našli esperantisté cestu, jak nepřijít o zážitky a tradice spojené zejména s letními setkáními a kongresy. Většina z nich se totiž přesunula na Internet.

Světová esperantská organizace zahájila už 20. června svůj Světový festival esperanta (Monda Festivalo de Esperanto), která je pásmem přednášek a všech hlavních esperantských setkání online, které potrvá celé léto.

Už začátkem července se bude konat Mezinárodní kongres esperantské mládeže (Internacia Junulara Kongreso), a to od 10. do 18. července 2020.

Kdo se ještě na „velký“ kongres necítí, může se nejdříve jít zlepšit na Letní školu esperanta (Somera Esperanto-Studado), která poběží od 18. do 26. července. Těžištěm je dvouvíkendová výuka od začátečníků (A2) až po pokročilé (C1), navíc se zkušenými učiteli přímo u Vás doma. A samozřejmě nezůstane jen u učení, stejně jako u ostatních setkání se můžete těšit na doprovodné přednášky a koncerty.

Kdo si víc rozumí s počítači a programováním (ale třeba i grafikou), může zkusit Letní esperantské programování (Somera Esperanto-Programado) a rozvíjet online esperantské projekty ostatních účastníků, nebo ty své. Tento hackathon poběží rovněž od 18. do 26. července.

Místo tradičně největšího a nejdůležitějšího Světového kongresu esperanta se ve stejném termínu od 1. do 8. srpna uskuteční Virtuální esperantský kongres (Virtuala Kongreso de Esperanto). Díky tomu zůstane zachováno mnoho z tradičního programu Světových kongresů, ovšem bez dlouhých cest.

Licence Creative Commons
Koronavirové léto v esperantsku, jehož autorem je Václav Zouzalík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code