Zemřel kardinál Miloslav Vlk

Kardinál Miloslav Vlk sloužil mši během Mezinárodního kongresu esperantské mládeže 2009 v LiberciDnes ve věku 84 let zemřel emeritní arcibiskup pražský, kardinál Miloslav Vlk.

Miroslav Vlk se narodil 17. května 1932 v Líšnici u Milevska. Během svého studia na gymnáziu Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích se seznámil s esperantem a vstoupil i do místního esperantského klubu. Po maturitě krátce pracoval jako dělník a nastoupil na studium archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 1964 začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích a v roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Kněžskou činnost musel zanechat v roce 1978 a dále pracoval jako umývač oken a archivář. Ke kněžskému povolání se mohl vrátit až v lednu 1989. 14. února 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem a během svého zdejšího působení nechal např. založit českobudějovické Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a v následujícím roce 27. března 1991 byl jmenován pražským arcibiskupem.

V roce 1995 převzal záštitu nad 48. Kongresem Mezinárodní katolické esperantské ligy v Olomouci a 55. Kongresu Mezinárodní katolické mezinárodní ligy v Kroměříži v roce 2002. V roce 2009 přijal čestné členství v České esperantské mládeži a zaštítil 65. Mezinárodní kongres esperantské mládeže v Liberci, kde také také sloužil mši v esperantu.

V reakci na odchod kardinála Vlka zavádí na dnešek Česká televize, TV Noe a rádio Proglas mimořádné vzpomínkové pořady.

Licence Creative Commons
Zemřel kardinál Miloslav Vlk, jehož autorem je Václav Zouzalík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní .

Foto: Bohumil Blahuš (CC BY-SA 3.0 CZ)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code